Сонячні електростанції для даху: оцінюємо переваги

Чому все більше підприємств вирішує купити дахові сонячні електростанції, наскільки це вигідно, чи існує альтернатива подібному рішенню та наскільки вона виправдана економічно

Вибираючи спосіб встановлення електростанції сонячної — даховий чи наземний, не варто зосереджуватись виключно на вартості виконання робіт. Насправді прагнення заощадити може надалі призвести до суттєвих витрат і втрат в обсягах генерації, яких можна було уникнути на етапі проєктування.

Купити дахові сонячні електростанції: на чому ґрунтується вибір

Вартість наземної сонячної електростанції значно нижча, ніж даховий, адже монтаж обладнання можна виконати значно простіше та швидше:

  • Нема потреби у проведенні складних розрахунків міцності покрівельного покриття, яке має витримати додаткове навантаження.
  • Все обладнання доведеться підіймати на висоту, а значить потрібно залучити додаткову техніку.
  • У процесі виконання монтажних робіт не повинно бути пошкоджено покрівельне покриття — воно має зберегти свою герметичність.
  • Проблеми з орієнтацією сонячних панелей — не завжди є можливість виставити їх у напрямку, при якому буде забезпечена їх максимальна продуктивність.
  • Через неоптимальну орієнтацію панелей потрібно встановити додаткові фотоелектричні модулі, щоб домогтися необхідної потужності сонячної електростанції.

Але при цьому слід врахувати й інші фактори, які говорять на користь встановлення сонячної електростанції на даху:

  • Оренда земельної ділянки, на якій будуть встановлені сонячні панелі — розмір оплати зростатиме пропорційно до потужності СЕС. Ця сума стане особливо відчутною, якщо йдеться про великі міста. І ці виплати будуть постійними протягом усього періоду експлуатації, причому вони можуть збільшуватися залежно від ситуації на ринку землі.
  • У межах міста буде досить проблематично знайти ділянку, яка б відповідала вимогам для встановлення сонячної електростанції та мала необхідну площу.
  • Розв’язання проблеми передачі електроенергії — потрібно або прокласти кабельну лінію від місця генерації до об’єкта, або підключати СЕС до загальної енергосистеми. Це вимагатиме розробки проєкту та сплатити безпосередньо саме підключення, плюс — оплата послуг з передачі електроенергії.
  • Втрати, які неминуче виникатимуть під час передачі електроенергії, що знижує ефективність роботи сонячної електростанції.

Оцінити загальний вплив всіх вищевказаних факторів можна у процесі проєктування сонячної електростанції, створивши відповідну математичну модель. Але досвід показує, що для промислового підприємства, розташованого в межах міста та яке споживає значні обсяги електроенергії, купити дахову сонячну електростанцію стане оптимальним рішенням із фінансової точки зору. Навіть за умови збереження чинного зараз тарифу на електрику для юридичних осіб (що дуже маловірогідно на тлі тієї інформації, що надходить від енергетиків), така станція повністю окупиться упродовж 2-2,5 років.